
UDVIDET SORTIMENT – MED SALATER FRA MR. MUMS
15.08.2025 07:53
Nyt sortiment skal møde den større efterspørgsel fra vores tilskuere og Click and Collect skal gøre stadionoplevelsen endnu bedre på Ceres Park Vejlby
Når AGF byder Vejle velkommen til næste hjemmekamp, byder vi ud over den traditionelle menu med stadionplatter, hotdogs og vores meget populære falafler og kebab nu også på salater fra det aarhusianske takeaway-sted Mr. Mums.
Således vil vores gæster på familie-tribunen og A-tribunen fra og med kampen mod Vejle og resten af efteråret kunne supplere vores andre tilbud med salater fra Mr. Mums.

-Vi skal hele tiden udvikle os, så vi tilgodeser alle typer af fodboldtilskuere, som vi får besøg af til vores kampe. Mange er selvfølgelig glade for vores stadionplatte, men andre kunne godt tænke sig noget andet. Derfor udvider vi i første omgang vores sortiment med salater, og vi vil løbende teste andre tilbud på stadion. Vores mål er at have et bredt og varieret udbud, tilpasset vores tilskueres ønsker, når vi træder ind på vores nye stadion i Kongelunden, siger Marketingdirektør Asger Munkholm.
Samtidig udvider AGF antallet af boder, hvor vores gæster kan gøre brug af Click and Collect. I løbet af efteråret forventer vi at alle boder (på nær udebaneafsnittet) tilbyder Click and Collect, hvilket allerede nu har reduceret kø-tiden med omkring 50 procent ved de boder, hvor det har været testet.
-Det hele handler for os om at gøre stadionoplevelsen for vores gæster endnu bedre, hvilket bl.a. indebærer, at man ikke behøver stå i kø længere end højst nødvendigt, siger marketingdirektør Asger Munkholm
Asger Munkholm fortæller videre, at en del af det løbende arbejde med at forbedre stadionoplevelsen også er at sende et spørgeskema ud til klubbens fans for at få yderligere input til vores sortiment.
