ENGEL WORKWEAR OG AGF: KLÆDT PÅ TIL KAMP

28.08.2026 07:58

Velkommen til ENGEL som ny bronzepartner

Nogle fællesskaber bygger på traditioner. Andre på ambitioner. De stærkeste bygger på begge dele.

Derfor er vi stolte af, at vi nu kan byde ENGEL Workwear velkommen som ny partner i AGF, hvor ENGEL indtræder som ny Bronzepartner. 

Den nye aftale løber til sommeren 2029, og dermed bliver ENGEL også en af de mange virksomheder, der tager med på rejsen ind på vores nye hjemmebane, som indvies til foråret 2027.



Det nye partnerskab med ENGEL udspringer af en fælles forståelse for, at resultater skabes af mennesker, der møder op, tager ansvar og gør sig umage. 



AGF er en klub med mere end 140 års historie, og traditioner og historien er en vigtig del af vores identitet, men samtidig er blikket altid rettet mod næste kamp, næste udfordring og næste mål.

På samme måde udspringer ENGEL af en traditionsrig og historisk dansk virksomhed, som næste år kan fejre 100-års jubilæum. 


(Foto: Frederik A. Engel fra ENGEL Workwear markerede den nye aftale med AGF med et besøg på byggepladsen til vores kommende hjemmebane)

- Med det nye samarbejde med AGF kobler vi stolte traditioner med ambitioner for fremtiden. Vi tror begge på hårdt arbejde, stærke relationer og på, at man kommer længst, når man løfter i flok. 


- Og AGF er kommet langt som fodboldklub gennem de senere år. Det er en udvikling, som vi gerne vil bakke op om og tage del i, og vi glæder os meget til at folde samarbejdet ud, siger Lars Chr. H. Engel, der er medejer og bestyrelsesmedlem i F. ENGEL, som er koncernen bag ENGEL. 



Med stærke rødder i dansk design og produktion udvikler ENGEL arbejdstøj til mennesker, der hver dag får tingene til at ske. Tøj, der skal kunne holde til opgaven, bevæge sig med mennesket og fungere, når arbejdet bliver krævende.

Hos ENGEL finder man derfor et stort udvalg af funktionelt arbejdstøj med god pasform til den professionelle håndværker og industrien. 



Velkommen til ENGEL Workwear i AGF.


Se mere her >>>> 

Om ENGEL
Skabt af en passion for handel og industri markerede ENGEL begyndelsen på det danske tekstilfirma F. ENGEL K/S, som siden 1927 har udviklet arbejdstøj i absolut topkvalitet.

Som en stolt familieejet virksomhed står F. ENGEL for kompromisløs kvalitet og en dyb dedikation til tekstilproduktion. Fokus er på at skabe tøj med fremragende pasform til mange forskellige formål.

Virksomheden driver i dag tre stærke brands: ENGEL, SUNWILL og DEERHUNTER. Med stolte familietraditioner i ryggen ejes F. ENGEL i dag af brødrene John og Lars Engel, fjerde generation, som sammen med CFO Jørgen Lauritzen udgør ledelsen. Sammen værner de om arven og driver samtidig visionen om en mere bæredygtig fremtid.

F. ENGEL har tæt på 600 medarbejdere, som er fordelt på hovedkontoret i Haderslev, to fabrikker i Litauen samt salgsselskaber og egne salgsstyrker på tværs af Europa. Hovedkontoret i Haderslev tæller ca. 200 medarbejdere, der til dagligt har ansvaret for design, produktudvikling, markedsføring, salg, lagerdrift og administration.