
EKSPERT I BILUDSTYR NY PARTNER: VELKOMMEN TIL AVANT DENMARK
27.04.2026 12:05
Avant Denmark bliver en del af AGF som ny Bronzepartner.
Får du nyt udstyr til bilen, er det sandsynligvis fra Avant Denmark - biludstyr.dk, som er en af Danmarks største totalleverandører til den danske autobranche.
I mange år har Avant Denmark været landets største importør af udstyr til biler, og med mere end 50.000 varenumre på hylderne kan de dække alle behov.
Avant Denmark - biludstyr.dk er mest kendt under websitet Biludstyr.dk, der også var navnet, da virksomheden startede som DBU Dansk Biludstyr A/S tilbage i 1977.
Siden 2010 har Dansk Biludstyr heddet Avant Denmark og markedsført sig med biludstyr.dk i centrum, og med en unik position på det danske autotilbehør-marked.
Nu bliver Avant Denmark en del af AGF som ny Bronzepartner på en aftale fra april til foråret 2028. Dermed tager de også med på rejsen ind mod en ny hjemmebane.

- Selv om vi primært henvender os til professionelle, så giver det nu god mening for os, at blive en del af AGF, der tilbyder en række interessante og stærke ydelser inden for hospitality, netværk og eksponering.
- Og ikke mindst også et bredt og folkeligt fællesskab om fodbolden, som vi glæder os til at blive en del af i de kommende år, hvor AGF går en spændende tid i møde, siger CEO og ejer af Avant Denmark - biludstyr.dk, Brian Thaysen.
Fra hovedkvarteret og lagret i Skejby - kun et godt målspark fra Ceres Park Vejlby - servicerer vores nye bronzepartner - med 32 medarbejdere - autogrossister, bilimportører, bilforhandlere, bilistbutikker og professionelle webshops, der nyder godt af det store sortiment på det 2.600 m2 store lager.
Her importerer Biludstyr.dk fra hele verden, og føjer løbende nye agenturer og leverandører til det i forvejen store sortiment, som man ved selvsyn kan dykke ned i på biludstyr.dk



