AGF JULEHJÆLP ENDTE MED STOR DONATION 

16.12.2025 09:41

AGF Julehjælp 2025 i hus med flot resultat

Med søndagens sidste kamp og julen rundt om hjørnet, kan vi gøre status for årets AGF Julehjælp, der i år uddeles i samarbejde med Røde Kors Aarhus.

Og takket været stor opbakning fra AGF’ere over hele landet, lander vi tæt på 100.000 kr. i indsamlet julehjælp fra AGF. Helt nøjagtig 80.240 kr. blev der samlet ind via forskellige aktiviteter. 



Blandt andet solgte Røde Kors Aarhus upcyklet AGF-tøj fra en bod på Ceres Park Vejlby, hvor der også blev solgt lodsedler til donerede AGF-effekter - for eksempel Kristian Arnstads spillertrøje. 

Men den største faktor var en auktion over spillertrøjerne fra en kamp mod FC København, hvor de såkaldte ’matchworn’ trøjer gik til den gode sag.

Så alt i alt altså over 80.000 kr. til Røde Kors’ julehjælp. Oven i det donerer AGF også billetter til forårets kampe i Ceres Park Vejlby til modtagerne af julehjælpen, som i år når ud til godt tusind århusianske udsatte familier, som får en ekstra håndsrækning i denne højtid. 



- AGF’s deltagelse betyder meget. Det er det bedste brand i byen, så et samarbejde med AGF giver rigtig meget i forhold til indsamlingen, og vores erfaring er, at når vi arbejder sammen, kan vi skabe flotte resultater, siger Niels Højbjerg, formand for Røde Kors Aarhus. 

Tusind tak til alle, der har bakket om AGF Julehjælp 2025.