- VI TAGER DEN GODE FØLELSE MED VIDERE

05.08.2023 09:52

Fokus er rettet mod Hvidovre, hvor vi rejser til med en god sejr i bagagen.

Aldrig så snart er Europa-sejren over Club Brugge lagt i banken over gode erfaringer til der nu venter nye udfordringer for Superliga-truppen.

I morgen - søndag gælder det således 3F Superligaen igen, når Hvidovre IF tager i mod på deres bane, hvor vi spiller med i oprykkernes første hjemmekamp i den nye sæson. Og her gælder det om at fortsætte de stærke takter fra i torsdags.

- Hvidovre er en stor kamp for os - især efter vores nederlag til Nordsjælland i sidste runde, og vi skal lægge os i selen og gøre alt vi kan for at blive klar til den kamp. Sejren (i torsdags, red.) var vigtig i forhold til kampen mod Hvidovre, der er rigtig vigtig for os.

- Og når man vinder, så har man det godt. Så det var vigtigt for moralen at vinde over Brugge og den gode følelse skal vi tage med videre, sagde cheftræner Uwe Rösler om søndagens kamp på pressemødet efter Conference League sejren over Club Brugge.

Siden har det handlet om at få gjort truppen klar til kampen i Hvidovre, som ligger få dage efter seneste dyst.

- Med et tidligt kamptidspunkt i forhold til torsdag, er det vigtigt, at vi har en sejr med i kroppen ind til weekenden, tilføjer Uwe Rösler, som med holdet rejser til Sjælland lørdag for at gøre klar til kampen.

Der er kampstart på Pro Ventilation Arena søndag kl. 14. Se mere om de praktiske forhold her og find billet til udebaneafsnittet via linket herunder.