
BEIJMO SER FREM TIL ET SPÆNDENDE MESTERSKABSSPIL
21.03.2023 19:43
Snart starter slutspillet. Og det ser truppen frem til.
Tirsdag eftermiddag blev programmet for mesterskabsspillet offentliggjort og vi kan nu glæde s til 10 spændende kampe, hvor vi starter hjemme mod Randers FC den 3. april.
Og holdet ser frem til at tage hul på slutspillet efter en landsholdspause, hvor spillerne får nogen fridage efter en testkamp mod Holstein Kiel på torsdag.
- Vi håber på et godt mesterskabsspil, hvor vi får nogle fantastiske kampe mod nogle gode hold. Vi er i god form, hvor vi særligt på det seneste har vist, at vi kan håndtere mange forskellige typer af kampe, hvor vi både kan spille tempofyldt og fysisk fodbold, men også styre kampene som jeg især synes vi gjorde i store dele af kampen mod OB, siger vores svenske back, Felix Beijmo, som fik mange roser for sin indsats i søndags i sejren mod OB.
- Jeg ser frem til, at vi fortsætter de gode takter i slutspillet, hvor vi skal komme så højt op i tabellen som muligt. Vi går altid efter at vinde alle de kampe, som vi spiller, og det kommer vi også til her. Og vi glæder os meget til at tage hul på slutspillet. Vi fortjener at være med og det bliver godt at måle os mod de bedste i 3F Superligaen, siger Felix Beijmo.
