VI SES I EBELTOFT

15.06.2026 08:41

Mandag den 22. juni kl. 17 spiller AGF showkamp mod et udvalgt hold fra Djursland 


Traditionen tro starter vi en ny sæson med et besøg i en af vores samarbejdsklubber, når AGF’s Superliga-hold mandag den 22. juni besøger Ebeltoft IF. 



Her kan lokale fans møde AGF-spillerne fra kl. 15 og kl. 17 spiller AGF så showkamp mod et udvalgt hold fra Djursland bestående af spillere fra; AC Norddjurs, Ebeltoft IF, IF Midtdjurs, IF Mols, Hornslet IF, KPI, Mørke IF, TRIF, Østdjurs 91, der alle er samarbejdsklubber til AGF.

Besøget og kampen foregår hos Ebeltoft IF på Ebeltoft Stadion/Idræts- og Kulturcentret i Ebeltoft, hvor stadion og banen lige nu er ved at blive gjort klar til besøget. 



- Vi har i de senere haft stor succes med at besøge en udvalgt samarbejdsklub i forbindelse med sæsonstarten. Sidste år var det i Skanderborg og nu er det så i Ebeltoft i næste uge - og vi glæder os meget til det. AGF har mange fans på Djursland og vi har også en del samarbejdsklubber i regionen. Så det bliver godt at komme på besøg og vi ser frem til nogen herlige timer i Ebeltoft, siger sportslig ansvarlig for AGF Klubsamarbejdet, Nicolaj Thyrsting. 



Der bliver fri entre til arrangementet på mandag, hvor Ebeltoft IF håber at se mange til fodbold og fællesskab. Der bliver boder, underholdning, foodtrucks og i det hele taget dækker den lokale klub op til en stor fodbold-dag i ”Gryden”, som Ebeltoft Stadion også kaldes.



- For os handler det om at give mange mennesker - herunder selvfølgelig vores egne medlemmer - en god oplevelse, og vi glæder os til en forhåbentlig skøn eftermiddag og aften, og til at byde AGF velkommen til Ebeltoft og selvfølgelig også de lokale spillere fra Djursland, siger Carla Larsen, der næstformand i Ebeltoft IF’s fodboldbestyrelse. 

Arrangementet mandag den 2. juni starter kl. 15 med en meet n’ greet med AGF-spillerne og så er der showkamp kl. 17.



Kan man ikke komme til Ebeltoft, kan man se showkampen direkte på AGF Play.

RELATEREDE NYHEDER