SARAH SUNDAHL TIL FRANSK FODBOLD

30.01.2026 12:15

Efter flere gode sæsoner i AGF Kvindefodbold skifter Sarah Sundahl til franske FC Fleury 91 efter AGF og Fleury er blevet enige om en transfer for midtbanespilleren, der har været i AGF siden sommeren 2022. 



Her kom Sarah Sundahl til AGF Kvindefodbold fra Odense Q og har siden vokset sig til en profil for både AGF og i den danske A-Liga.

Nu fortsætter hun altså udenfor landets grænser i FC Fleury 91, der i øjeblikket er nummer fem i den bedste franske kvinde-liga.

- Efter vi er nået til enighed om en tilfredsstillende transfer med Fleury, ønsker vi Sarah tillykke med et flot skifte til en god klub i en stærk liga i Frankrig. Hun har i mere end tre år været en central del af vores hold og er vokset som både spiller og menneske i AGF, så det er med vemod, at vi nu skal sige farvel. 


- Men et skifte til udlandet er et naturligt skridt for en fodboldspillers af Sarahs kvaliteter, og vi ønsker hende nu held og lykke og ser frem til at følge hende på de nye fodboldbaner, siger chef for AGF Kvindefodbold, Daniel Lauridsen. 



Sarah Sundahl, der er 24 år, er noteret for 24 ungdomslandskampe for Danmark. Hun nåede næsten 100 kampe for AGF i sin tid i Aarhus. Nu gælder det altså FC Fleury 91, hvor Sundahl skifter til med øjeblikkelig virkning. 



Held og lykke til Sarah Sundahl og tak for tiden i AGF.