
HOBRO IK ER VINTERENS FØRSTE TESTMODSTANDER
14.01.2026 07:47
Torsdag møder vi igen Hobro IK i en testkamp. Se med på AGF Play+
Torsdag den 15. januar spilles vinteropstartens første træningskamp, når vi kl. 13 møder Hobro IK på deres anlæg ved DS Arena.
Man kan se kampen direkte på AGF Play+, der blænder op for optakten fra kl. 12.40.
Det er langt fra første gang, vi tester mod Hobro. Senest vi gjorde det var i sommeropstarten i 2021, hvor vi den 1. juli 2021 vandt 3-2 i en testkamp på Fredensvang.
Søren Tengstedt og Thomas ’TK’ Kristensen stod bag AGF’s mål i en testkamp, hvor Yann Bisseck i fik sin debut for AGF.
Jesper Hansen var netop kommet til AGF og stod i AGF-målet og Nicolai Poulsen, Patrick Mortensen, Frederik Tingager og Gift Links var også at finde i AGF-truppen den gang.
Se et sammendrag af den kamp her >>>

I alt har vi mødt Hobro IK i ni testkampe gennem tiderne. Torsdagens kamp er den første testkamp om vinteren siden en træningskamp den 30. januar 2010.
I turneringskampe har vi krydset klinger med Hobro IK i både 1. division, i 3F Superligaen og en enkelt gang i pokalen.
Senest turneringskamp var den 28. februar 2020, hvor vi spillede 0-0 på Ceres Park i 3F Superligaen. I alt har vi spillet mod hinanden 14 gange i ligaen eller i pokalen.

På det nuværende Hobro-hold finder en enkelt tidligere AGF’er i skikkelse af centerbacken Mikkel Kannegaard, som skiftede til Hobro IK for et år siden.
Også ude på bænken finder vi en tidligere AGF’er i skikkelse af Hobros cheftræner Jens Gjesing som spillede i AGF i 2000’erne og som tog over i Hobro IK i sommer efter han før var cheftræner i VSK Aarhus.
Hobro IK spiller i denne sæson i BetiniaLigaen (1. division). Her ligger de inden foråret på en 10. plads efter et lidt bøvlet efterår. De vandt dog deres sidste kamp inden pausen ude mod B.93 med 1-0.
Hobro IK åbner deres forår med en hjemmekamp mod HB Køge den 27. februar. Og forbereder sig altså blandt andet med en testkamp mod os.
Der er kampstart torsdag kl. 13. Se med på AGF Play+




