AGF KVINDEFODBOLD: NEDTUR I VEJLBY

Foto: Matti Kronborg — 28.04.2026 18:56

AGF tabte tirsdag aften 0-1 til Brøndby IF i A-Ligaens Mesterskabsspil

AGF Kvindefodbold tog tirsdag aften imod Brøndby IF i A-Ligaens medaljeslutspil på et solbeskinnet og ganske velbesøgt Ceres Park Vejlby. 

Her startede gæsterne ud med en stor chance før der var spillet et minut, men vi slap med skrækken og kom så ellers godt i gang med kampen med fint spil, offensive løb og flere muligheder.



Blandt andre var Elvira Nejmann og Cecilie Johansen levende på kanterne og fik sat flere gode indlæg ind i feltet. Men den sidste skarphed manglede, da AGF’erne kom til en afslutning. 



Det gjorde den ikke hos AGF-målvogter, Marie Gade, da gæsterne efter små tyve minutter kom igennem på en farlig omstilling. Snarrådigt kom Gade ud af sit mål og forhindrede et mål til Brøndby IF med en flot redning.

Desværre var det en stakket frist, for kort efter den situation var gæsterne farlige igen og fik den her gang scoret ved svenske Tilde Lindwall - ikke helt fortjent målt på spil og chancer i kampens indledning.



Bagud skulle hjemmeholdet for alvor ud og jagte, og igen i dag var Signe Baattrup levende og en konstant trussel mod Brøndbys mål - dog uden det gav bonus i form af mål i første halvleg, der offensivt ikke gik som hjemmeholdet havde håbet. 

Chancerne til udligningen kom ellers til AGF’erne, der især havde held til at komme igennem over højre side.

Blandt andre til Cecilie Johansen, der efter en halv time afsluttede tæt under mål, men ak - lige over overliggeren. 


Sofie Vendelbo kom i første halvlegs slutfase også til et hovedstød, hvor anføreren ellers ofte er farlig, men forsøget gik forbi mål.

Og så endte de første 45 minutter 0-1 - selv om hjemmeholdet havde været tæt på udligningen flere gange. 

2. halvleg 
De sidste 45 minutter startede med en lille forskrækkelse, da AGF’s offensive motor, Signe Baattrup slog sig efter en tackling og fik behandling. Heldigvis kom Baattrup på benene igen og kunne spille videre.

På det efterfølgende frispark forsøgte Cecilie Johansen sig tæt på BIF’s felt, men forsøget gik i den gule mur.

Ellers var det få med muligheder til begge hold i indledningen af 2. halvleg. AGF’erne forsøgte mest, men gæsternes defensiv var skruet rigtig sammen i aften. Som da Johanne Guldbæk kom til et fint indlæg fra Cecilie Johansen, men en Brøndby-spiller fik tacklet i skudøjeblikket.

AGF’erne var nu mest på bolden, havde initiativet og fik i perioder også presset gæsterne tilbage, og der blev kæmpet hårdt for herredømmet i Vejlby, hvor flere AGF’ere undervejs måtte en tur i græsset. 

Cecilie Johansen stod bag flere gode afleveringer i dag. Efter små 70 minutter forsøgte hun selv oven på et godt AGF-angreb, men igen manglede den sidste skarphed og præcision.

Men hjemmeholdet havde nu det offensive overtag og den største boldbesiddelse, og forsøgte da også fortsat at skabe de nødvendige chancer til en udligning og måske endnu flere mål. 

Signe Baattrup forsøgte sig fra distancen - måske i erkendelse af vanskelighederne ved at spille igennem Brøndbys bagkæde, men heller ikke her nogen gevinst af det ellers gode forsøg. 

Med 15 minutter igen skiftede hjemmeholdet offensivt ind og angriberen Line Aarhus kom på banen i jagten på mål. Den hovedstødsstærke centerback, Sofie Vendelbo blev også sat op i front for at skabe ravage hos udeholdets forsvar. 

Det lykkes dog aldrig AGF’erne at få udnyttet spilovertaget i 2. halvleg og måtte til sidst erkende et nederlag på 0-1 efter der ellers i perioder var masser af godt spil fra hjemmeholdet. Men det er som bekendt cifrene på måltavlen, der afgør en fodboldkamp, og de var ikke med AGF’erne i aften. 

Næste kamp for AGF’s kvinder er næste tirsdag den 5. maj kl. 19 - også hjemme i Vejlby, hvor Kolding IF kommer på besøg. Find plads til den kamp her >>>

AGF vs. Brøndby IF / A-Liga Mesterskabsspil / Ceres Park Vejlby / 28.4 2026
0-1 (0-1)
21’ 0-1: Tilde Lindwall

Advarsler 
AGF: Cecilie Johansen, Signe Baattrup
BIF: Julie Jorde

AGF i Vejlby: 
Marie Gade, Sofie Vendelbo, Julie Mathiasen, Mie Lerche (67’ Clara Littrup), Silke Lynge Larsen (83' Sofie Jørgensen), Ea Rasmussen, Johanne Guldbæk (78’ Line Aarhus), Cecilie Johansen (83' Sofie Lundberg) , Elvira Nejmann, Signe Baattrup, Signe Andersen (83' Pernille Marie Madsen)