
RETUR TIL NORDSJÆLLAND: SØNDAG GÆLDER DET 3F SUPERLIGAEN IGEN
25.09.2025 06:17
FC Nordsjælland venter på udebane i næste Superliga-runde søndag kl. 18.
Søndag aften gælder det 3F Superligaen igen efter onsdagens pokalsejr i Hillerød.
Vi skal igen en tur til Nordsjælland - denne gang til Farum for at møde FC Nordsjælland på Right to Dream Park søndag den 28.9 kl. 18.
Der er stor interesse for at være med på udebaneafsnittet, hvor vi nærmer os de 800 billetter ude. Find din billet til kampen her >>>
Vi kommer ind til kampen fra en førsteplads og er ubesejret siden runde 2 i 3F Superligaen.
Så vi jagter den ottende sejr i træk - den syvende i 3F Superligaen og kan overgå en god periode tilbage fra 2019, hvis vi kan hente alle tre point på søndag.
Vores værter er nummer seks i 3F Superligaen med 12 point. Deres seneste kamp bød på et 3-0 nederlag mod Randers FC, men FCN har ellers vist fin form på det seneste med tre sejre før deres kamp i mandags.
I vores seneste Superliga-kamp vandt vi 1-0 hjemme over Brøndby IF, ligesom vores seneste udekamp gav en 2-1 sejr over Viborg.

Seneste kamp mod FC Nordsjælland var i maj måned i sidste sæson, hvor vi tabte 2-0 på Right to Dream Park, mens vi vandt seneste kamp i Aarhus med samme cifre tidligere på foråret.
Og generelt har vi haft det bedre med nordsjællænderne på eget græs end på kunstgræsset i Farum. Men er dog ubesejret i halvdelen af de seneste ti kampe på Right to Dream Park i 3F Superligaen og har også vundet i pokalturneringen i Farum.
Og i denne sæson kan vi rejse til Farum med en god udebanestatistik i bagagen, hvor vi er nummer to i tabellen set på udekampe og har hentet 10 point væk fra Aarhus, mens FCN er nummer otte på hjemmebane-statistikken.
I alt har vi mødt FC Nordsjælland i 3F Superligaens historie 63 gange. De seneste 10 3F Superligakampe mod FC Nordsjælland har givet tre sejre til AGF, fem til FC Nordsjælland og to pointdelinger.
Næsten målgaranti
Mål er der næsten altid garanti for, når AGF og FC Nordsjælland mødes. De seneste 10 opgør mellem klubberne i 3F Superligaen har således budt 3.14 mål i gennemsnit pr. kamp.
Historikken siger da også, at der kommer mål søndag. Det er således kun tre kampe i 3F Superligaens historie, der er endt 0-0 mellem AGF og FC Nordsjælland. Seneste det skete er dog ikke længere siden end november 2023.

I alle vores udekampe i denne sæson indtil nu har vi scoret til sammen 11 mål.
I alt har vi scoret 18 mål i denne sæson indtil nu, mens FCN har scoret 12. Ingen Farum-spiller er dog at finde på top fem på topscorerlisten indtil nu, mens vi i skikkelse af Tobias Bech og Patrick Mortensen har to spillere på målscorernes top fem.
De seneste AGF’ere til at score mod FCN var Frederik Tingager og Tobias Bech - sidstnævnte er også den spiller i ligaen som har flest skudforsøg af alle med 28, mens hans holdkammerat Kristian Arnstad er på 26.
Vi afslutter mest
AGF er også det hold som lige nu afslutter mest og har den højeste xG i ligaen, mens FC Nordsjælland er det femte mest afsluttende hold.
Og historikken tilsiger måske flere AGF-mål på søndag.
For mens de to seneste kampe i Farum ikke har givet AGF-mål, har FCN aldrig i Superliga-historien holdt et clean sheet mod AGF tre hjemmekampe i træk.
Defensivt kan vi rejse til Farum med tre clean sheet og som det hold, der har lukket færreste mål ind i denne sæson. Blandt andet takket være Frederik Tingager som for femte runde i træk kom på 3F Superligaens Rundens Hold efter seneste kamp og som har gode minder med mål mod FC Nordsjælland både i Aarhus og i Farum.

Vi måtte dog indkassere i midt-ugens pokalkamp, men holdt et clean sheet i seneste Superliga-kamp hjemme mod Brøndby IF. På Right to Dream Park har vi to gange i de seneste to år holdt et clean sheet.
Se flere tal og højdepunkter fra seneste kampe mod FC Nordsjælland på vores kampside her.
Søndag skriver vi et nyt kapitel mod FC Nordsjælland og tal og statistik kan ligges væk for en stund til fordel for kampen på banen.
Der er kampstart kl. 18 og billetter til et velbesøgt udebaneafsnit kan findes lige her.
