
AGF KVINDEFODBOLD JAGTER FIRE PÅ STRIBE
20.11.2025 08:23
AGF's kvinder slutter grundspillet i A-Liga på hjemmebane på lørdag mod OB Q.
AGF Kvindefodbold afslutter efterårets grundspil på hjemmebane på lørdag den 22. november, hvor OB Q kommer til Aarhus og til Ceres Park Vejlby.
Her skal vi forsøge at hente fire på stribe efter en flot stime på tre sejre i de seneste tre kampe. Seneste en flot udesejr i Herning over FC Midtjylland på 3-2. Se målene fra den kamp her.
OB kommer til Aarhus oven på et nederlag på 0-5 til Fortuna Hjørring i deres seneste kamp. Og i det hele taget har fynboerne bøvlet noget med resultaterne dette efterår og de kommer da også til Vejlby fra sidstepladsen i A-Liga med blot fire point og en enkelt sejr i efteråret.
Men vi har tidligere haft problemer med OB og havde i det omvendte opgør i Odense tidligere på året svært ved at få putte bolden i kassen og spillede 0-0.

Siden har målscoringen dog forbedret sig hos AGF’erne med seks sejre i grundspillet indtil nu.
Det betyder, at AGF går ind til grundspillets sidste kamp med 21 point på fjerdepladsen og kan med en sejr potentielt holde julepause på tredjepladen, der lige nu indtages af Brøndby med 23 point.
Kampen lørdag er dog ikke kvindernes sidste kamp i år - al den stund, der venter en pokalkamp mod Køge i december.
Men lørdag den 22. november gælder det altså årets sidste A-Liga kamp i Vejlby.
Find billet til kampen lige her
>>>
Eller følg med på TV2 Play fra kl. 14.



