AGF KVINDEFODBOLD HYLDER IDOLER PÅ KAMPDAG 

05.03.2025 12:54

Vi markerer Kvindernes Internationale Kampdag, når der lørdag er pokalkamp.

Når AGF Kvindefodbold på lørdag spiller pokal-kvartfinale mod Brøndby IF i Aarhus, bliver det i en helt særlig kamptrøje. 



For i anledning af, at det på fredag den 7. marts er FodboldtrøjeFredag og dagen efter Kvindernes Internationale Kampdag, spiller holdet pokalkampen i en trøje som hylder stærke kvinder og samtidig støtter FodboldtrøjeFredag.

Pokalkampen spilles den 8. marts, der altså også er Kvindernes Internationale Kampdag - en mærkedag, som fejres verden over. 

I Aarhus optræder AGF’s kvinder i en særlig kamptrøje, hvor der i stedet for spillerens eget navn på ryggen over nummeret, er et navn på en kvinde, som er en heltinde/idol for spilleren. 

Spillerne har selv valgt navnet, og derfor vil man lørdag kunne se navne på mødre og bedstemødre til spillerne, artister, andre fodboldspillere, akademiske helte og flere andre. Ja, sågar den nyslået direktør for Kvindedivisionsforeningen og tidligere chef for AGF Kvindefodbold, Marie Greve optræder på en af trøjerne.

Formålet med trøjen er at hylde vores helte og idoler på en velvalgt dag; Kvindernes Internationale Kampdag den 8. marts. 

Samtidig støtter trøjen også FodboldtrøjeFredag, hvor Danske Spil og Børnecancerfonden samler ind. Derfor sættes trøjerne efter kampen på aktion til fordel for indsamlingen. Det fortæller vi mere om efter kampen.

Kampen er en kvartfinale (over én kamp) i Gjensidige Kvindepokal-turneringen. Den spilles lørdag den 8. marts kl. 14 på AGF’s anlæg, Fredensvang.

Kampen kan ses på AGF Play, som sender kampen i samarbejde med FodboldtrøjeFredag.