DELER I TÅGE I RANDERS

28.02.2025 19:35

I tyk tåge og på en tung bane blev det fredag aften 1-1 mod Randers FC.

Fredag aften var vi en del af den første kamp i 3F Superligaens runde 20, da der var lokalopgør i Randers.

Begge mandskaber kæmper om en plads i top seks og kunne med en sejr tage et godt skridt i den retning. 



Foran 2.400 medrejsende AGF’ere på et ekstra udvidet og totalt udsolgt udebaneafsnit, var det hjemmeholdet som truede først på en kampbane, som fortsat var præget af årstiden og gav begge hold vanskeligheder efterhånden som kampen skred frem.

Efter fem minutter fik Randers et frispark lidt udenfor vores felt, som gik over Hansens mål. Og kort efter forsøgte de sig med et hovedstød inden de kom igennem i et gennembrud som krævede en god redning af Jesper Hansen. 


Vores første mulighed kom efter et hjørnespark efter godt 10 minutter, men ellers var det Randers FC som sad på det meste i kampens indledning.

Patrick Mortensen blev inden kampen kåret til månedens spiller i 3F Superligaen og efter det første kvarter var passeret viste han, hvorfor da Kristian Arnstad kom godt til baglinjen på en god aflevering fra Poulsen. Og Arnstad fandt Mortensen foran mål, hvor anføreren kunne score kampens første mål. 

Den scoring fik naturligt nok ikke hjemmeholdet til at slappe af i deres jagt på mål og det var fortsat Randers FC som var mest på bolden på den stadig mere vanskelige bane, hvor den århusianske defensiv arbejdede stenhårdt i den kronjyske februarkulde, hvor en tåge efterhånden også begynde at snige sig ind over stadion. 

Og i den gemte sig et mål til hjemmeholdet, da Randers spillede sig igennem efter en halv times tid og Mathias Greve kunne udligne i en situation, hvor Mikael Akoto desværre blev skadet og måtte lade sig udskifte med Tobias Mølgaard.

Efterhånden som tågen blev endnu tykkere var vi tæt på lige før pausen, da Tobias Bech fik muligheden tæt under mål og ramte overliggeren, men blev også dømt offside. Og holdene kunne forlade tågen og holde pause ved stillingen 1-1 

2. halvleg
Mens det var svært for de mange medrejsende AGF’ere, at se målet i den modsatte ende i tågen i Randers, kom anden halvleg i gang. 

AGF’erne startede godt ud med blandt andet en god chance til Henrik Dalsgaard som skød på mål fra kanten af feltet, men desværre for os blev forsøget reddet af Randers’ målmand.

Efter en times spil var det Randers som var på spil, da de fik et frispark i vores venstre side tæt på vores felt. Men vi fik klaret ærterne. Kort efter den situation var der et nyt frispark til hjemmeholdet. Denne gang lige foran vores mål, hvor vores mur fik blokeret.

I en lidt rodet periode var det nu vores tur til et frispark tæt på Randers-feltet. Anderson forsøgte sig, men et ellers godt skud blev blokeret til et hjørnespark, hvor der blev dømt frispark til Randers.  

Efterhånden som tågen ikke forsvandt fra stadion i Randers, men snarere blev endnu tykkere, blev chancerne til begge hold færre og spillet endnu vanskeligheder på den tunge bane. Nu var det næsten rene tilfældigheder, der rådede. 

Dem forsøgte hjemmeholdet at få over på deres side med et pres til sidst i kampen. Blandt andet ved et hjørnespark, hvor AGF'erne holdet vejret, da VAR blev tjekket for mulig hands. Men ikke noget, lød dommen. 

Mere skete der ikke ikke og kampen sluttede 1-1. 

Næste kamp er hjemme i Aarhus på Ceres Park Vejlby, hvor Viborg FF kommer på besøg søndag den 9. marts kl. 16. Husk også udekampen ugen efter i Vejle, hvor der allerede nu er mange billetter ude til AGF-afsnittet.

Find dine AGF-billetter lige her >>>

Randers FC vs. AGF / 3F Superligaen runde 20 / Cepheus Park 28.2 2025
1-1 (1-1)
17’ 0-1: Patrick Mortensen  
33’ 1-1: Mathias Greve 

Advarsler
RFC: Florian Danho, Simen Nordli, Mohamed Toure 
AGF: Tobias Mølgaard 

AGF i Randers: 
Jesper Hansen, Felix Beijmo (60’ Mads Emil Madsen), Henrik Dalsgaard, Frederik Tingager, Mikael Akoto (36’ Tobias Mølgaard), Gift Links, Nicolai Poulsen (60’ Max Power), Kristian Arnstad (83' Frederik Brandhof), Mikael Anderson, Patrick Mortensen og Tobias Bech (60’ Youssouph Badji)