SER FREM TIL STOR OPBAKNING I HERNING

02.09.2023 11:12

Søndag aften venter FC Midtjylland på udebane. Her venter endnu en gang en stor opbakning fra udebanafsnittet - til glæde for truppen.

Søndag aften venter FC Midtjylland på den jyske hede, når der er Superliga på MCH Arena kl. 20. Senest vi var i Herning trak vi det længste strå med en 2-0 sejr, mens det var midtjyderne som vandt senest kamp, der blev spillet i Aarhus, hvor vi måtte se os slået 1-0 efter en århusiansk udvisning.

Efter seneste en sejr i seneste runde hjemme mod Lyngby er det et AGF-hold med selvtillid og tro på en ny sejr i Herning, som i morgen tager bussen vestpå.

- Vi har vist, hvordan man vinder i Herning og sidste gang, vi var derude, synes jeg, at vi gjorde det rigtig godt. Så selv om det altid er et vanskeligt sted at spille mod en dygtig modstander, så kan vi tage derud med en god selvtillid.

- Efter sejren i søndags har vi haft en god uge på træningsbanen og det handler om at holde vores fokus og forsøge at forbedre os, så vi kan fortsætte de gode takter søndag aften, siger Eric Kahl, der har mødt FC Midtjylland tre gange i AGF-trøjen.

I Herning har vi i de senere år haft en fint tag på midtjyderne med tre sejre ud af de seneste fem kampe på MCH Arena. Og med endnu en stor århusiansk opbakning i ryggen på et næsten udsolgt udebaneafsnit, så kan der også i morgen aften ligge noget godt at vente de mange medrejsende.

- Det betyder meget for os, at opbakningen på udebane altid er så stærk. Se bare, hvor mange der kom i Odense fornylig til en kamp sent om aften - den opbakning er guld værd for os på holdet og det bliver fedt endnu en gang at mærke fansene i ryggen i morgen aften. Så er det op til os at honorere den flotte opbakning med en god indsats, tilføjer Eric Kahl.

Se mere om kampen her

Der er kampstart på MCH Arena i morgen søndag den 3.9 kl. 20. Der var lørdag eftermiddag stadig godt 100 billetter til udebaneafsnittet. De kan findes via linket herunder.